Norwegia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Norwegia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Norwegia

Na wakacje: Norwegia


Przewodnik turystyczny: Norwegia
Zdjęcia Norwegia
Królestwo Norwegii. Kraj fiordów, lodowców, dni i nocy polarnych. Jedno z nielicznych państw europejskich, w których obowiązuje ustrój monarchii konstytucyjnej. Leży w Europie Północnej, w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Do Norwegii należą także terytoria zależne – wyspy Jan Mayen, Svalbard (z wyspą Spitsbergen) i Wyspa Bouveta. Klimat w Norwegii jest różny w zależności od miejsca – od umiarkowanego morskiego na południu, umiarkowanego chłodnego na północy, do subpolarnego na krańcach północnych. Całkowita powierzchnia Norwegii wynosi 325 km2. Graniczy z Finlandią, Szwecją i Rosją. Liczba ludności to 5 mln, przy czym Norwegia jest drugim po Islandii najsłabiej zaludnionym krajem w Europie. Stolicą i największym miastem jest Oslo, które zamieszkuje ponad 600 tys. mieszkańców.

Klimat i pogoda w Norwegii

pogoda: Oslo

2.77°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:1.07 mm
zachmurzenie:overcast clouds%
ciśnienie:1023 hPa
wiatr:77° 10 km/h
 • Wycieczki: Norwegia


 • Przewodnik turystyczny: Norwegia
 • Regiony


  • Norwegia Północna – podzielić ja można na dwa mniejsze regiony: Region Północny oraz Region Finnmark. W tym regionie Norwegii od maja do lipca panuje dzień polarny, natomiast od listopada do stycznia – noc polarna. Od jesieni do wiosny można tam również podziwiać zorzę polarną.
  • Norwegia Południowa – w jej skład wchodzą: Region Zachodni i Region Wschodni.
  • Archipelag Svalbard – jest norweską prowincją w Arktyce, w której skład wchodzi największa wyspa archipelagu – wyspa Spitzbergen, na której ludzie trudnią się głównie rybołówstwem i wielorybnictwem oraz Ziemia Północno-Wschodnia, która jest wyspą niezamieszkałą. Jej wnętrze pokrywają lodowce a brzegi zamieszkiwane są przez renifery i morsy.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Narvik, Bergen, Oslo, Lillehammer, Trondheim, Stavanger, Fredrikstad.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Oslo, Narvik.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Północny, Region Finnmark, Region Zachodni, Region Wschodni, Wyspa Spitzbergen, Ziemia Północno-Wschodnia.
 • Geografia i przyroda


 • Norwegia leży w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego, a w jej skład wchodzą także wyspy Jan Mayen, Svalbard i Wyspa Jouveta. Niemal całą swoją wschodnią granicę dzieli ze Szwecją, ale jej sąsiadami są również Finlandia i Rosja. Państwo posiada granicę morską z Danią (przez cieśninę Skagerrak). Bardzo długa linia brzegowa Norwegii znana jest ze swojego urozmaicenia oraz charakterystycznych fiordów. Część południowa i środkowa kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, charakteryzującego się chłodnymi latami, łagodnymi zimami i silnymi, całorocznymi opadami. Północna część Norwegii (leżąca już za kołem podbiegunowym) znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego morskiego, który na północnych krańcach Norwegii przechodzi w klimat subpolarny. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się norweskie parki narodowe, jak: Jotunheimen, Rondane, Dovrefjell, Hardangervidda czy Isfjorden.
 • Historia


 • Pierwsze ślady człowieka, na które natknięto się w Norwegii, datuje się na ok. 9000 – 8000 lat p.n.e. W roku 759, od najazdu wikingów na angielski klasztor, rozpoczęła się era ich panowania w portach Europy Północno-Zachodniej. Norwescy wikingowie dotarli do Islandii, Irlandii (gdzie założyli miasto Dublin), Grenlandii, a nawet do Ameryki. W historii Norwegii czasem największej świetności kraju okazał się wiek XIII, gdy w skład terytorium kraju wchodziły m.in.: Wyspy Owcze, Islandia, Grenlandia. Norwegia uzyskała pełną niepodległość w 1905 roku. Podczas I wojny światowej Norwegia zachowała neutralność. Tak samo chciała postąpić w przypadku II wojny światowej, jednak kraj został zaatakowany w 1940 roku przez wojska niemieckie, dlatego też natychmiast przyłączył się do koalicji antyhitlerowskiej. W 1949 roku Norwegia przystąpiła do NATO. W kwestii wstąpienia do Unii Europejskiej odbyły się w Norwegii dwa referenda: w 1972 i w 1994 roku, oba zakończyły się niewielką przewagą głosów przeciwko wstąpieniu do Unii. Obecnie, dzięki odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego, Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie.
 • Sport i rekreacja


  • Norwegia może poszczycić się bazą obiektów oraz ośrodków turystycznych przeznaczonych nie tylko dla profesjonalistów w dziedzinie sportów zimowych (głównie narciarstwa), ale także posiada całą gamę miejsc idealnych dla początkujących.
  • Malownicze zatoki oraz fiordy na wybrzeżu Norwegii stanowią idealne miejsce do spacerów i podziwiania widoków.
  • W Norwegii znaleźć można również miejsce do gry w golfa, uprawiania trekkingu czy żeglowania.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Korona Norweska (NOK).
  • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wizy by móc wjechać na teren Norwegii, gdyż korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej, mimo iż Norwegia do Unii nie należy. Dokumentem niezbędnym do wjazdu na teren kraju bez wizy jest paszport, który musi być ważny minimum 3 miesiące od daty przyjazdu do Norwegii, lub dowód osobisty nowego typu.
  • Turystów nie powinien zdziwić fakt, iż podczas wymiany walut będą poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości. Tak samo może się stać podczas płacenia kartą kredytową lub płatniczą. W Norwegii płacić można większością kart.
  • Podczas pobytu w Norwegii w celach turystycznych uznawane jest polskie prawo jazdy.


Oslo - prognoza pogody, Norwegia

3600000
Aktualne warunki

Poniedziałek
28 listopada
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
2.77°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:1.07 mm
zachmurzenie:overcast clouds%
wilgotność:1%
widoczność:90 km
ciśnienie:1023 hPa
wiatr:77° 10 km/h
wsch. słońca:08:44
zach. słońca:15:25
Wtorek
29 listopada
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 1.84°C    max: 2.58°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.96 mm
wiatr:54°  4 km/h
wsch. słońca:08:46
zach. słońca:15:23
Środa
30 listopada
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 0.22°C    max: 1.59°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.28 mm
wiatr:27°  4 km/h
wsch. słońca:08:48
zach. słońca:15:22
Czwartek
1 grudnia
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: -1.14°C    max: 0.3°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.21 mm
wiatr:19°  6 km/h
wsch. słońca:08:50
zach. słońca:15:21
Piątek
2 grudnia
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: -2.24°C    max: -0.56°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.12 mm
wiatr:9°  9 km/h
wsch. słońca:08:52
zach. słońca:15:20

Oslo - klimat w Norwegii

Norwegia - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek najlepszy jest letni sezon – okres od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe w całym roku.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej zaplanować na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień. Zimą, bowiem, wiele szlaków turystycznych i lokalnych dróg bywa nieprzejezdnych z powodu dużych opadów śniegu.
 • W Norwegii można zaobserwować zjawisko nocy polarnej. Występują tu także zorze polarne.
Terytorium Norwegii znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego oceanicznego. Pomimo iż leży w tej samej szerokości geograficznej, co np. Alaska i Grenlandia, to klimat w Norwegii jest o wiele łagodniejszy, gdyż kształtowany jest dodatkowo przez ciepły Prąd Zatokowy (Golfsztrom). Klimat Norwegii jest łagodniejszy, niż by się można było spodziewać, także ze względu na ukształtowanie powierzchni – góry zatrzymują ciepłe masy powietrza nad terytorium kraju. W Norwegii występują cztery pory roku, ale widoczne są znaczne różnice pomiędzy południem i północą kraju. Zimy na północy są ostrzejsze i dłuższe, a lato krótkie i raczej chłodne. Na południu lato przypomina bardziej naszą wiosnę – rześkie powietrze i słoneczna pogoda. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w Norwegii. Średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi od 10 °C do 19 °C. Okres od maja do sierpnia charakteryzuje się największym nasłonecznieniem w ciągu dnia – powyżej 6 godzin. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnia temperaturą -1 °C do -6 °C. Zima w Norwegii jest śnieżna, a ujemne temperatury zdarzają się od listopada do marca/kwietnia. W Norwegii, pomiędzy północną i południową jej częścią występują różnice temperatur, które mogą sięgać nawet 10 °C. Ilość opadów w Norwegii przez niemal cały rok utrzymuje się na podobnym poziomie – od 10 do 15 dni z deszczem (opadami) w skali miesiąca. Najwięcej opadów przypada na jesień, a najmniej na wiosnę. Przy czym należy pamiętać, że roczne sumy opadów na tych obszarach różnią się w zależności od regionu – wynoszą od 2 000-3 000 mm na południowym-zachodzie (czasami nawet 4 000-5 000 mm) do 400-500 mm przy granicy ze Szwecją i na Wyżynie Lapońskiej.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-9,-9,-5,0,3,8,10,9,5,1,-3,-8,-2,-1,2,7,14,18,20,18,13,7,1,-2,-5.5,-5.0,-1.5,3.5,8.5,13.0,15.0,13.5,9.0,4.0,-1.0,-5.0
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
60,48,50,50,61,77,84,94,96,100,88,67,87,80,72,73,61,68,69,72,79,83,87,89
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
201816201418181716192122

Norwegia wycieczki: oferty wczasów Norwegia

Zdjęcia - Norwegia

Norwegia zdjęcie 1Norwegia zdjęcie 2Norwegia zdjęcie 3
Norwegia zdjęcie 4Norwegia zdjęcie 5Norwegia zdjęcie 6
Norwegia zdjęcie 7Norwegia zdjęcie 8Norwegia zdjęcie 9
Norwegia zdjęcie 10Norwegia zdjęcie 11Norwegia zdjęcie 12
Norwegia - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wszystko w cenie, czyli wczasy z All Inclusive
Wszystko w cenie, czyli wczasy z All Inclusive
Jeśli chcemy spędzić beztroskie wakacje, nie martwiąc się o dodatkowe koszty czekające na turystów podczas urlopu, polecamy wczasy z pakietam all inclusive, w którym zawiera się pełne wyżywienie. Bardzo popularną ofertą jest Turcja All Inclusive czy Tunezja All Inclusive, z których turyści korzystają najchętniej. Na TravelOne.pl znajdziemy mnóstwo ofert z pakietem all inclusive, również do pełnego grobowców, piramid i świątyń – Egiptu, a także na składające się z ponad tysiąca wysp Malediwy czy Karaiby.
 
Odkryj prawdziwą Afrykę na safari w Kenii >>
Zwiedzanie i wypoczynek w Krainie Uśmiechu - rezerwuj wakacje w Tajlandii >>
Piękne plaże Agadiru - najlepsze Last Minute na Maroko.com.pl >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne